پلاس وی
3 ماه پیش / خواندن دقیقه

پولی شدن به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری اپل می‌تواند امکانات بهتر و جذاب‌تری به‌ارمغان بیاورد

پولی شدن به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری اپل می‌تواند امکانات بهتر و جذاب‌تری به‌ارمغان بیاورد

اپل زمانی بابت انتشار آپدیت‌های نرم‌افزاری iOS و macOS از کاربران هزینه دریافت می‌کرد و شاید دوباره این روند را در پیش بگیرد.

اگر کاربر قدیمی آیفون یا مک هستید، احتمالاً به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری پولی اپل را به‌خاطر دارید. بیش‌از یک دهه قبل آپدیت‌های اصلی سیستم‌عامل‌ iOS حدود ۱۰ دلار و macOS حدود ۲۰ دلار بود. به‌هرحال غول فناوری اهل کوپرتینو با انتشار iOS 4 به ارائه‌ی رایگان به‌روزرسانی‌ها روی آورد تا کاربران بتوانند بدون پرداخت هزینه‌ی اضافه، برای مدت طولانی‌تری از دستگاه‌ خود استفاده کنند.

XDA می‌نویسد اپل احتمالاً بار دیگر به ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های پولی روی خواهد آورد. این روند به درآمدزایی بیشتر سازنده‌ی آیفون کمک می‌کند و ازطرف دیگر به کاربران اجازه می‌دهد در صورت تمایل از به‌روزرسانی‌ دستگاه خود صرف‌نظر کنند.

کپی لینک

چرا آپدیت پولی؟

شاید اپل برخی ویژگی‌های برنامه‌ریزی شده برای iPadOS و iOS 18 را به‌دلیل تمرکز روی هدست واقعیت ترکیبی خود در نسخه‌ی ۱۷ این سیستم‌عامل‌ها ارائه دهد. درحالی‌که بسیاری از طرفداران اپل برای کنفرانس WWDC امسال لحظه‌شماری می‌کنند، اما طبق برخی گزارش‌ها، امکان دارد این رویداد به‌دلیل منابع محدود، به‌طور مختصر برگزار شود. براساس خبرهایی که طی روزهای گذشته منتشر شده‌اند، اولین هدست واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده‌ی اپل به‌صورت بسیار محدود دردسترس تعدادی از مخاطبان قرار خواهد گرفت و از طرف دیگر بسیاری از کاربران تمایلی به خرید یک محصول نسل اولی ندارند. بدین‌ترتیب کاربران اپل بیشتر منتظر انتشار iOS 17 و macOS 14 هستند.

اما دریافت هزینه برای انتشار به‌روزرسانی‌ها ازطرف اپل چگونه مشکلات اشاره شده را برطرف خواهد کرد؟ این شرکت به‌جای اینکه از مهندسان توسعه‌دهنده‌ی iOS برای کار روی پروژه‌های دیگری مثل هدست واقعیت ترکیبی خود بهره ببرد، با درآمد حاصل از فروش به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری، مهندسان جدیدی را برای انجام کارهای دیگر خود استخدام خواهد کرد. بدین‌ترتیب بودجه‌ی موردنیاز اپل تغییر محسوسی نخواهد داشت و کاربران همچنان آپدیت‌های بزرگ و مهم را دریافت خواهند کرد.

اگر الگوی کاری اپل را طی سال‌های اخیر درنظر بگیریم، مشخص می‌شود که این شرکت یک‌سال تغییرات و ویژگی‌های مهم را روی iOS اعمال می‌کند و سال بعد از آن بیشتر به رفع اشکالات و بهبود قابلیت‌های قبلی می‌پردازد. اگرچه این راهکار برای سازنده‌ی آیفون مزیت‌هایی دارد اما باعث می‌شود رویداد‌های WWDC آن جذابیت کم‌تری داشته باشند. این مورد با پولی شدن به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری برطرف خواهد شد و جریان درآمد فعال حاصل از انتشار آپدیت‌ها باعث می‌شود هر نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل اپل، با ویژگی‌ها و امکانات هیجان‌انگیزتر دردسترس قرار گیرد.

کپی لینک

نکات فنی

البته پولی کردن به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری از سوی اپل درحالی‌که که آپدیت‌های اندروید به‌طور رایگان ارائه می‌شوند کار ساده‌ای نیست. از این گذشته، اپل به‌دلیل پشتیبانی نرم‌افزاری طولانی‌مدت از آیفون‌ و مک مشهور است و این تغییر می‌تواند روی شهرت غول فناوری کوپرتینویی‌ در انتشار آپدیت‌های نرم‌افزاری تأثیر منفی داشته باشد.

البته اپل وصله‌های امنیتی و اصلاحیه‌ها را همچنان به‌طور رایگان برای کاربران منتشر خواهد کرد تا از آن‌ها و داده‌هایشان دربرابر آسیب‌پذیری‌های عمومی محافظت کند. ازطرف دیگر به‌روزرسانی‌های پولی کاملاً اختیاری خواهند بود عدم نصب آن‌ها آسیبی به دستگاه کاربران وارد نخواهد کرد. بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های پولی خود را در اپ‌استور منتشر می‌کنند و سپس به‌روزرسانی‌های جدید را بدون دریافت هزینه‌ی اضافه دراختیار خریداران قرار می‌دهند. بدین‌ترتیب آن‌ها هر نسخه را حدود یک‌سال پشتیبانی می‌کنند و سپس نسخه‌ی جدیدی را ارائه می‌دهند. اپل نیز می‌تواند اقدام مشابهی را برای انتشار آپدیت‌های سیستم‌عامل خود در پیش بگیرد.

البته اپل قبلاً به‌نوعی این‌کار را انجام داده است. وقتی iOS 16 برای اولین‌بار منتشر شد، این شرکت به‌روزرسانی‌های رفع مشکلات iOS 15 را همچنان ادامه داد. شرکت اهل کوپرتینو می‌تواند از همین سازوکار برای دریافت هزینه‌ی انتشار به‌روزرسانی‌های بزرگ جدید و ارائه‌ی آپدیت‌های جزئی رایگان برای نسخه‌های قبلی استفاده کند.

کپی لینک

مدل تجاری

اپل می‌تواند به‌روزرسانی‌های بزرگ را تا سه‌سال پس‌از انتشار آن‌ها به‌طور رایگان پشتیبانی کند و پس‌از آن بابت نسخه‌ی جدید iOS و macOS به‌ترتیب ۱۰ و ۲۰ دلار از کاربران دریافت کند. علاوه‌براین هزینه‌ی دریافت به‌روزرسانی‌های جدید watchOS می‌تواند حدود ۵ دلار درنظر گرفته شود. افرادی که به‌طور کلی از اکوسیستم اپل استفاده می‌کنند نیز قادر خواهند بود با خرید بسته‌ی ۳۵ دلاری، به همه‌ی سیستم‌عامل‌های جدید این شرکت دسترسی داشته باشند. علاوه‌براین توسعه‌دهندگانی که در برنامه‌ی ۹۹ دلاری ثبت‌نام کنند امکان دسترسی رایگان به نسخه‌های آینده را خواهند داشت.

البته این مدل‌های تجاری به‌طور رسمی اعلام نشده و صرفاً براساس سابقه‌ی اپل است. بدین‌ترتیب احتمال دارد اپل حتی در نواحی مختلف جهان، قیمت‌های متفاوتی برای ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری تعیین کند.

کپی لینک

پرداخت هزینه‌ای ناچیز

روند توسعه‌ی نرم‌افزارها رایگان نیست و اینکه انتظار داشته باشیم یک سرویس به‌طور نامحدود، رایگان باقی بماند کمی غیرمنصفانه به‌نظر می‌رسد. اپل با دریافت هزینه بابت انتشار به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری می‌تواند فرصت‌های شغلی بیشتری برای مهندسان نرم‌افزار ایجاد کند. ازطرف دیگر کاربران نیز به‌روزرسانی‌های هیجان‌انگیزتر، باگ‌های کم‌تر و ویژگی‌های بیشتر و پایدارتی دریافت خواهند کرد افرادی که تمایل به پرداخت این هزینه ندارند نیز همچنان می‌توانند معمولی از دستگاه خود استفاده کنند.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع