پلاس وی
4 ماه پیش / خواندن دقیقه

پرواز جنگنده‌های رپتور پس از رؤیت بالون چینی در حریم هوایی مناطق هسته‌ای آمریکا

پرواز جنگنده‌های رپتور پس از رؤیت بالون چینی در حریم هوایی مناطق هسته‌ای آمریکا

مقامات وزارت دفاع ایالات متحده ادعا می‌کنند یک بالون متعلق‌به کشور چین در روزهای اخیر در حال تصویربرداری از بخش‌های شمالی آمریکا بوده است. گفته می‌شود این بالون در حریم هوایی چند ایالت در آمریکا، در ناحیه‌هایی با تأسیسات دفاعی حساس نظیر سیلوهای هسته‌ای، به پرواز درآمده است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع ایالات متحده گفته است پنتاگون «تا حد بسیار زیادی» مطمئن است بالون رؤیت‌شده به چین تعلق دارد و به دنبال جمع‌آوری داده‌های مهم از مناطق حساس بوده است. منابع آگاه می‌گویند بالون نظارتی چین ابعادی به اندازه‌ی سه اتوبوس دارد.

ویدیوها و عکس‌های منتسب‌به بالون چینی در شبکه‌های اجتماعی بارها دیده شده‌اند. آمریکا می‌گوید این نخستین باری نیست که چنین بالونی در حریم هوایی این کشور رؤیت می‌شود. یک مقام ارشد که نخواسته نامش فاش شود، می‌گوید پنتاگون جزئیات بالون را در اختیار رئیس‌جمهور قرار داده و جو بایدن هماهنگی‌های لازم را با ارتش انجام داده است.

منابع محلی به نقل از مقامات پنتاگون (وزارت دفاع ایالات متحده) از بالون چینی به‌عنوان ابزاری نظارتی یاد کرده‌اند که همین حالا در ارتفاعات بالا مشغول پرواز است. سخنگوی پنتاگون گفته است نوراد (فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی) حرکات این بالون را از نزدیک پایش می‌کند: «این بالون هم‌اکنون در ارتفاعات بسیار بیشتر از ترافیک تجاری هوایی حرکت می‌کند و هیچ تهدید نظامی یا فیزیکی برای افرادی که روی زمین هستند ندارد.»

پنتاگون می‌گوید دولت اقدامات فوری انجام داده است تا از جمع‌آوری اطلاعات حساس توسط بالون چینی جلوگیری کند. وزارت دفاع آمریکا جزئیات این اقدامات را تشریح نکرده است. منابع آگاه می‌گویند آمریکا جت‌های جنگنده‌ی اف-۲۲ رپتور را از پایگاه نیروی هوایی نلیس به پرواز درآورده است تا حرکات بالون را مورد بررسی قرار دهند.

بر اساس گزارش آسوشیتد پرس، پنتاگون به نیروی هوایی ایالات متحده توصیه کرده است که از شلیک به بالون خودداری کند، چون سقوط بالون روی زمین ممکن است باعث آسیب به مردم یا تأسیسات شود.

آسوشیتد پرس می‌گوید ایالات متحده با مقامات رسمی چین ارتباط برقرار کرده است تا ناراحتی خود را از به‌ پرواز درآمدن بالون چینی ابراز کند.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع