پلاس وی
2 ماه پیش / خواندن دقیقه

هوش مصنوعی مایکروسافت صدای هرکسی را با فایل صوتی سه‌ثانیه‌ای از او شبیه‌سازی می‌کند

هوش مصنوعی مایکروسافت صدای هرکسی را با فایل صوتی سه‌ثانیه‌ای از او شبیه‌سازی می‌کند

محققان مایکروسافت یک مدل جدید هوش مصنوعی تبدیل متن به گفتار به‌نام VALL-E معرفی کرده‌اند که می‌تواند صدای افراد را با نمونه‌ی صوتی سه‌ثانیه‌ای از صدای آن‌ها، شبیه‌سازی کنند. این مدل پس‌از یادگیری صدای خاص، می‌تواند آن را با هر چیزی که می‌گویید ترکیب کند و این‌کار را به‌نحوی انجام می‌دهد که لحن احساسی گوینده‌ی اصلی حفظ شود.

سازندگان VALL-E حدس می‌زنند این مدل هوش مصنوعی می‌تواند برای برنامه‌های کاربردی تبدیل متن به گفتار با کیفیت بالا یا برنامه‌های ویرایش گفتار که در آن صدای ضبط‌شده‌ی یک شخص می‌تواند ویرایش شود مورد استفاده قرار گیرد. این مدل همچنین می‌تواند با ترکیب سایر مدل‌های هوش مصنوعی مثل GPT-3 برای ایجاد محتوای صوتی استفاده شود.

مایکروسافت VALL-E را «مدل زبان کدک عصبی» می‌نامد و از کدهای کدک صوتی EnCodec که متا آن را در اکتبر ۲۰۲۲ معرفی کرد، استفاده می‌کند. این فناوری اساساً حالت صدای یک شخص را تجزیه‌وتحلیل و اطلاعات به‌دست آمده را به اجزای جداگانه که توکن نامیده می‌شوند تبدیل می‌کند. در مرحله‌ی بعد از داده‌های آموزشی برای مطابقت با آن‌چه درمورد صدای شخص می‌داند بهره می‌برد. مایکروسافت می‌گوید:

مایکروسافت قابلیت سنتز گفتار VALL-E را روی کتابخانه‌ی صوتی LibriLight متا آموزش داد. این فرآیند شامل ۶۰ هزار ساعت سخنرانی به زبان انگلیسی از بیش‌از هفت هزار سخنران است که عمدتاً از کتاب‌های صوتی عمومی LibriVox استخراج‌ شده‌اند. برای اینکه VALL-E نتیجه‌ی خوبی ایجاد کند صدای نمونه‌ی سه ثانیه‌ای باید دقیقاً با صدای داده‌های آموزشی مطابقت داشته باشد.

مایکروسافت در وب‌سایت نمونه‌ی VALL-E، ده‌ها نمونه‌ی صوتی از مدل هوش مصنوعی، ارائه‌ داده است. در میان نمونه‌ها، Speaker Prompt صدای سه‌ثانیه‌ای ارائه‌شده به VALL-E است که باید از آن تقلید کند. در این وب‌سایت صدای سه‌ثانیه‌ای نمونه مربوط به همان گوینده است که یک عبارت خاص را برای مقاصد آزمایشی بیان می‌کند. Baseline نمونه‌ای از سنتر است که با روش سنتز متن به‌ گفتار ارائه می‌شود و نمونه‌ی VALL-E خروجی ایجاد شده با هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد.

به‌نوشته‌ی ArsTechnica، درحالی‌که از VALL-E برای ایجاد نتایج استفاده می‌شود، محققان فقط نمونه‌ی سه‌ ثانیه‌ای Speaker Prompt و یک رشته متن که می‌خواهند با آن صوت بیان شود را به VALL-E ارائه دادند. در برخی موارد، این دو نمونه بسیار نزدیک هستند. به‌نظر می‌رسد برخی از نتایج این هوش مصنوعی با رایانه ایجاد شده‌اند اما برخی دیگر به‌طور بالقوه می‌توانند با گفتار انسان اشتباه گرفته شوند که درواقع این مورد، هدف اصلی مدل هوش مصنوعی است.

VALL-E علاوه‌بر حفظ لحن صوتی و احساسی گوینده، می‌تواند از محیط آکوستیک نمونه‌ی صوتی نیز تقلید کند. به‌عنوان مثال، اگر نمونه از یک تماس تلفنی گرفته شده باشد، خروجی صدا ویژگی‌های صوتی و فرکانس یک تماس تلفنی را در خروجی سنتزشده‌ی خود شبیه‌سازی می‌کند و نمونه‌های مایکروسافت نشان می‌دهد VALL-E قادر است با تغییر دامنه‌ی تصادفی مورداستفاده در فرآیند تولید صدا، تغییراتی در تُن آن ایجاد کند.

شاید مایکروسافت به‌دلیل توانایی VALL-E در تحریک احتمالی شیطنت و فریب، کد آن را برای آزمایش به دیگران ارائه نداده است. بنابراین درحال‌حاضر نمی‌توان قابلیت‌های این هوش مصنوعی را آزمایش کرد. به‌نظر می‌رسد محققان از آسیب اجتماعی بالقوه‌ای که این فناوری می‌تواند به‌همراه داشته باشد آگاه هستند. در بخشی از نتیجه‌گیری این مقاله آمده است:


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع