پلاس وی
4 ماه پیش / خواندن دقیقه

نماینده مجلس: آقای رئیسی نمی‌شود دنبال تیک آبی باشید و مردم به اینترنت دسترسی نداشته باشند

نماینده مجلس: آقای رئیسی نمی‌شود دنبال تیک آبی باشید و مردم به اینترنت دسترسی نداشته باشند

در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۱ دی) مجلس معین‌الدین سعیدی در نطق میان دستور خود خطاب به رئیس جمهور و نمایندگان از شرایط حوزه انتخابیه خود گفت: «از دولت انتظار داریم که بحث نگاه ویژه را کنار بگذارند و در عمل به دردهای سیستان و بلوچستان بپردازند.»

سعیدی در ادامه به محدودیت‌های اخیر اینترنت اشاره کرد و گفت: «با توجه به شرایط آرامی که در کشور وجود دارد از رئیس جمهور انتظار داریم بحث فضای مجازی را جدی بگیرند و پلتفرم‌هایی که فیلتر شدند و باعث بیکاری حجم عظیمی از مردم شدند را باید آزاد کرد. نمی‌شود ما و شما دنبال تیک آبی و خاکستری باشیم اما مردم دسترسی نداشته باشند.»

به تازگی حساب کاربری رئیس دولت در اینستاگرام تیک آبی و در توییتر تیک خاکستری گرفته است. دولت در این باره توضیح داد که «با توجه به صفحات متعدد منسوب به رئیس جمهور در شبکه‌های اجتماعی خارجی و انتساب مطالب مخدوش، اقداماتی به منظور تشخیص اصالت برای کاربران از ماه‌ها قبل انجام شد که اخیرا یکی از شبکه‌ها به آن ترتیب اثر داد.»

اما در شرایطی که حدود چهار ماه از فیلترینگ اینستاگرام می‌گذرد و در شرایطی که توییتر مدت‌هاست در ایران فیلتر است و با وجود تأکید بر استفاده از پلتفرم‌های داخلی، احراز هویت و نامه‌نگاری برای گرفتن تیک آبی در این صفحه‌ها انتقادات زیادی را برانگیخت.

به ویژه که این اتفاق زمانی افتاد که خبر جرم‌انگاری تولیدکنندگان، فروشندگان و توزیع‌کنندگان vpnهای غیرمجاز آمده و مدت‌هاست که وزارت ارتباطات موظف به شناسایی و از کار انداختن فیلترشکن‌ها شده است.

نماینده مردم چابهار، نیک‌شهر، کنارک و قصرقند پیش از این هم در انتقاد به جرم‌انگاری در زمینه VPNها گفته بود وقتی بسیاری از مسئولان عالی اجرایی از پلتفرم‌های فیلترشده استفاده می‌کنند چطور می‌خواهد این دوگانگی را توجیه کنند؟ این نماینده همچنین با اشاره به موضوع دریافت تیک آبی در مورد جرم‌انگاری استفاده از فیلترشکن‌ها تأکید کرده بود: «اگر قرار است این اتفاق بیفتد مسئولان دولتی که به دنبال گرفتن تیک آبی هستند حتماً باید در اولویت برخورد قانونی قرار بگیرند.»

همین نماینده ماه گذشته در واکنش به ادامه محدودیت‌های اینترنت به صراحت گفته بود که مسئولان و نمایندگان بدون هیچ محدودیتی به فضای مجازی دسترسی دارند و هیچ قرینه‌ای مبنی بر اینکه بخواهند محدودیت‌ها را بردارند دیده نمی‌شود.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع