پلاس وی
3 ماه پیش / خواندن دقیقه

متا می‌خواهد با مدل زبانی بزرگ خود نشان دهد همچنان یکی از بزرگان هوش مصنوعی است

متا می‌خواهد با مدل زبانی بزرگ خود نشان دهد همچنان یکی از بزرگان هوش مصنوعی است

غول رسانه‌های اجتماعی جهان با انتشار مدل زبانی بزرگ جدید خود نشان می‌دهد همچنان تأثیر زیادی در تحقیقات هوش مصنوعی دارد.

درحالی‌که رقابت میان غول‌های فناوری در انتشار ابزارهای جدید هوش مصنوعی به‌شدت افزایش یافته است، متا به‌عنوان شرکت مادر فیسبوک جدیدترین تلاش‌های خود برای پیشبرد تحقیقات در این حوزه را رونمایی کرده است و سعی می‌کند فعالیت‌های خود را در این بخش افزایش دهد.

متا روز گذشته اعلام کرد محققان می‌توانند برای دسترسی به مدل زبانی بزرگ جدید آن موسوم‌ به LLaMA درخواست دهند. این نوع مدل‌ها به‌عنوان فناوری‌های زیربنایی ابزارهای قدرتمندی مثل ChatGPT شرکت OpenAI استفاده می‌شوند و امکان پاسخ‌گویی سریع به سؤالات را فراهم می‌کنند. مایکروسافت ماه فوریه بینگ جدید مبتنی‌بر هوش مصنوعی و گوگل نیز چت‌بات Bard را به‌عنوان رقیب هوش مصنوعی مایکروسافت و ChatGPT معرفی کرد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، با انتشار پستی در حساب فیسبوک خود اعلام کرد مدل‌های زبانی بزرگ ظرفیت‌های بسیار زیاد خود را در تولید متن، گفت‌وگو، خلاصه‌سازی مقالات و انجام کارهای پیچیده‌ای مثل حل مسائل ریاضی یا پیش‌بینی ساختارهای پروتئینی و... نشان داده‌اند.

CNet می‌نویسد انتشار مدل‌های زبانی بزرگ نشان می‌دهد هوش مصنوعی همچنان به‌عنوان یکی از زمینه‌هایی مهم برای شرکت‌های بزرگ فناوری در نظر گرفته می‌شود و همین امر باعث افزایش رقابت آن‌ها شده است. افزایش محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی که توانایی تولید مقالات و آثار هنری و محتوای دیگر را دارند، نگرانی‌های اخلاقی را درباره‌ی اطلاعات نادرست و سرقت ادبی و سوگیری ایجاد کرده است. متا می‌گوید دسترسی محققان به مدل‌های زبانی بزرگ در بیشتر مواقع محدود است و همین موضوع مانع رسیدگی به مشکلات کنونی هوش مصنوعی می‌شود.

متا در پستی وبلاگی گفت:

دسترسی به LLaMA به محققانی محدود است که متا آن‌ها را تأیید می‌کند؛ اما پیشرفت هوش مصنوعی به‌طور‌کلی می‌تواند به‌نفع این شرکت و سایر فعالان حوزه‌ی هوش مصنوعی باشد. زاکربرگ در ماه فوریه اعلام کرد متا پس‌ از اخراج‌های دسته‌جمعی هزاران کارمند و اِعمال تغییر در ساختار خود، از هوش مصنوعی برای افزایش بهره‌وری استفاده می‌کند. فیسبوک نیز از این فناوری برای توصیه‌ی محتوایی که امکان دارد کاربران به آن علاقه‌مند باشند و نیز بخش‌های دیگری مثل تبلیغات استفاده می‌کند.

زاکربرگ دربخشی از صحبت‌های اخیرش خطاب به کارشناسان گفت:

برنامه‌های هوش مصنوعی محبوب مثل ChatGPT و ابزار تولید تصویر DALL-E به افزایش رقابت در این حوزه منجر شده‌اند؛ اما شرکت‌های فناوری ازجمله متا فعالیت‌های خود را در این حوزه از سال‌ها قبل آغاز کرده‌اند.

غول رسانه‌های اجتماعی نیز با مشکلات تکیه‌کردن به فناوری‌های خودکارسازی کارها آشنایی دارد. متا در سال ۲۰۲۲ نمونه‌ی نمایشی چت‌باتی به‌ نام BlenderBot 3 را ارائه داد؛ اما این هوش مصنوعی مدت کوتاهی پس‌ از راه‌اندازی، تئوری‌های توطئه و اظهارات نژادپرستانه و حتی توهین‌ به فیسبوک را منتشر کرد. این شرکت در نوامبر ۲۰۲۲ نیز نمونه‌ی نمایشی مدل زبانی Galactica را متوقف کرد؛ ابزاری که امکان خلاصه‌سازی تحقیقات دانشگاهی را ارائه می‌داد و توانایی حل مسائل ریاضی را نیز داشت. دلیل اصلی توقف این پروژه نیز تولید اطلاعات و محتوای نادرست و اشتباه بود.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع