وی فور یو
9 ماه پیش / خواندن دقیقه

تاریخ روز جهانی شطرنج و گذشته این بازی

تاریخ روز جهانی شطرنج و گذشته این بازی

یکی از محبوب ترین بازی ها در تمام نقاط جهان شطرنج است که یک روز هم مختص به آن در تقویم وجود دارد و البته حقایق جالبی درباره تاریخچه این بازی وجود دارد.

20 جولای، روز جهانی شطرنج

بازی محبوب شطرنج مثل هربازی دیگری تاریخچه ای دارد و از نقطه ای آغاز شده است، البته قطعا به شکلی متفاوت از امروز. پیشرفت های زیادی در این زمینه باعث شد که این بازی تا به امروز محبوبیت خودش را پیدا کند.

مکانیسم های زمان بندی هم روی کار آمدند و قوانین بازی تحت تاثیر قرار گرفتند تا این که در نهایت در 20 جولای 1924، روز جهانی بین المللی شطرنج در فدراسیون بین المللی شطرنج نامگذاری شد. میلیون ها بازیکن شطرنج در سراسر جهان این روز و این بازی را جشن خواهند گرفت، به بهانه ی این روز در بخش گوناگون نمناک نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه ی آن.

درباره شطرنج

تاریخچه بازی شطرنج

همیشه اصالت و ریشه بازی شطرنج مورد بحث افراد بوده است. تئوری های مختلفی در مورد زمان شروع بازی شطرنج در کشور های مختلف وجود دارد و بعضی کشور ها مانند ایران، هند، چین، روسیه و برخی از کشور های آسیای مرکزی به عنوان محلِ مبداِ شطرنج نام برده شده اند.

تاریخچه شطرنج

یک تئوری مشهور تایید می کند که یک بازی جنگی در هند به نام chaturanga، انگیزه بازی شطرنج بوده است. این بازی دو ویژگی مختلف دارد که در متغیر های مدرن شطرنج یافت می شود.

به عنوان مثال در آن بازی هم مهره های مختلف وجود داشت که هر کدام عملکرد های متفاوتی داشتند و حتی نقش شاه در شطرنج امروزی در بازی های آن زمان هم وجود داشت. نسخه های این بازی کم کم به قسمت های شرقی، شمالی و غربی راه پیدا کردند.

نسخه های جدیدی از بازی chaturanga بعد ها به نام شطرنج شناخته شد و راه خود را به سمت اروپا و کشور های پارسی و همچنین عرب زبان ها پیدا کرد. همزمان شطرنج در سراسر جهان و قسمت های شرقی هم به یک بازی مشهور تبدیل شد و راه خود را به ایسلند و انگلستان هم پیدا کرد.

نکاتی درباره شطرنج

مشهوریت و محبوبیت بازی شطرنج معمولاً با مفاهیمی مثل ثروت، دانش، آگاهی و قدرت همراه بود. نسخه کنونی بازی شطرنج در انگلستان در قرن 15 ابداع شد. در واقع بازی که ما اکنون به نام شطرنج می شناسیم، توسط یک مرد انگلیسی زبان ابداع شد که مربع های سفید و سیاه را تعیین کرده بود. تاریخ مدرن بسیاری از پدیده ها و رقابت ها را در رابطه با شطرنج و متغیر های جدید و متنوع این بازی در نظر دارد که باعث شده است به مشهوریت شطرنج اضافه شود.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع