وی فور یو
3 ماه پیش / خواندن دقیقه

بیماری التهابی لگنی چیست؟ چه علل و علائمی دارد؟پیشگیری و درمان

بیماری التهابی لگنی چیست؟ چه علل و علائمی دارد؟پیشگیری و درمان

بیماری التهابی لگن از بیماری های مقاربتی درمان نشده بوجود می آید و باعث درد پایین شکم و خونریزی بعد رابطه و ترشحات بد بو می شود.

آیا از بیماری التهاب لگن در خانمها چیزی می دانید؟

بیماری التهابی لگن ( PID ) عفونت رحم و لوله های رحمی در زنان است گرچه گاهی اوقات این بیماری تخمدانها را هم درگیر می سازد. بیماری های مقاربتی بدون درمان، می توانند باعث بیماری التهابی لگن (pid) شوند, که یک وضعیت جدی در زنان است.

زنان باردار با سابقه بیماری های pid دچار بارداری سختی هستند. اگر بدانید چطور از خود محافظت کنید, می توانید از pid جلوگیری کنید پس توصیه می کنیم نکات مطرح شده در این بخش از سلامت نمناک را با دقت مطالعه فرمایید.

بیماری التهابی لگنی چیست؟

بیماری التهابی لگن، یکی از عفونت های دستگاه تناسلی زنان است. این یک عارضه است که اغلب توسط کلامیدیا و سوزاک ایجاد می شود. دیگر عفونت هایی که از نظر جنسی منتقل نمی شوند نیز می توانند موجب pid شوند.

عفونت لگن و کمر درد

علل موثر در ایجاد بیماری التهابی لگن

بسیاری از انواع باکتری ها می توانند باعث pid شوند, اما سوزاک و یا عفونت کلامیدیا شایع ترین نوع هستند. 

این باکتری ها معمولاً در طول آمیزش غیر ایمن منتقل می شوند. باکتری ها از روش های دیگر نیز می توانند وارد دستگاه تناسلی تان شوند بخصوص بعد از زایمان یا سقط جنین.

pid یا بیماری التهابی لگن چگونه منتقل می شود؟

اگر این عوارض را دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که pid بگیرید:

 • داشتن std درمان نشده
 • داشتن بیش از یک شریک جنسی 

عوامل موثر در بیماری التهابی لگن

 • قبلاً pid داشته بودید
 • از نظر جنسی فعال هستید و کمتر از 25 سال دارید
 • شتستشو دهنده های نامناسب
 • استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) برای کنترل بارداری

با این حال, خطر افزایش این مشکل در سه هفته اول پس از گذاشتن iud در رحم توسط پزشک محدود می شود.

فعالیت جنسی

چطور می توانم ریسک pid یا بیماری التهابی لگن را کاهش دهم؟

تنها راه جلوگیری std ،نداشتن رابطه جنسی دهانی, مقعدی یا واژینال است. اگر از نظر جنسی فعال هستید, می توانید کارهای زیر را انجام دهید تا میزان ابتلا به pid را کاهش دهید: 

 • داشتن رابطه تک همسری دوجانبه طولانی مدت که تست شده است و نتایج تست std منفی دارد
 • استفاده از کاندوم در طول رابطه

کاندوم در رابطه

علائم؛ چطور می توانم بفهمم التهابی لگن را دارم یا خیر؟

هیچ آزمایش برای pid وجود ندارد. تشخیصش معمولاً براساس ترکیبی از تاریخچه پزشکی, معاینه فیزیکی و دیگر نتایج تست هاست.ممکن است متوجه نشوید که pid دارید، چون علائم ممکن است خفیف باشند, یا ممکن است هیچ علایمی نداشته باشید. اما اگر این علائم را که در ادامه بخش سلامت نمناک گفته شده است دارید، باید شک کنید:

 • درد در پایین شکم
 • تب
 • ترشحات غیر معمول با بوی بد از واژن
 • درد و یا خونریزی وقتی که رابطه جنسی دارید
 • سوزش در هنگام ادرار کردن
 • خونریزی بین دوره ها

درد پایین شکم

روش تشخیص بیماری التهابی لگن

پزشکان بیماری التهابی لگن را براساس علایم و نشانه ها، تست لگن، آنالیز ترشحات واژینال و کشت های گردنی و یا آزمایش های ادرار تشخیص می دهند. در طی تست لگن، پزشک ابتدا ناحیه لگن را برای علایم و نشانه های PID بررسی خواهد کرد سپس پزشک ممکن است از پنبه برای گرفتن نمونه هایی از واژن و دهانه رحمتان استفاده کند.

نمونه ها در آزمایشگاه آنالیز می شود و ارگانیسمی که منجر به عفونت شده، مشخص می شود. برای تایید تشخیص و یا تعیین میزان عفونت، پزشک ممکن است آزمایش ها دیگری را توصیه کند، مانند:

آزمایش های خون و ادرار

این تست ها شمارش سلول گلبول سفید را اندازه گیری می کنند، که ممکن است نشانگر عفونت و التهاب باشد. هم چنین پزشک ممکن است آزمایش ایدز و عفونت های مقاربتی را توصیه کند، که گاهی با PID ارتباط دارند.

آزمایش ادرار

لاپاروسکوپی

در طی این روند، پزشک یک وسیله نازک و سبک را از طریق یک شکاف کوچک در قسمتی از شکم قرار می دهد تا اندام های لگن شما را ببیند.

سونوگرافی

این تست تصاویری از اندام های تولید مثل شما را می دهد. 

سونوگرافی

علائم نگران کننده بیماری التهابی لگن

اگر این علائم را دارید باید به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر فکر می کنید شما یا شریک جنسی تان در معرض std هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. 
 • اگر علایم تناسلی مانند زخم غیر معمول, ترشحات بد بو, سوزش یا خونریزی بین دوره ها دارید, فوراً به پزشک مراجعه کنید. 
 • اگر شما از نظر جنسی فعال هستید و جوان تر از 25 سال هستید هر سال یک آزمایش برای کلامیدیا بدهید.

پزشک متخصص

آیا بیماری التهابی لگن pid قابل درمان است؟

بله, اگر pid زود تشخیص داده شود, می تواند درمان شود. با این حال, درمان " هیچ آسیبی را که قبلاً به سیستم تناسلی شما روی داده است, خنثی نمی کند. هر چه مدت بیشتری منتظر درمان باشید, احتمال بیشتری دارد که دچار مشکل شوید.

هنگام استفاده از آنتی بیوتیک, علائم ممکن است قبل از درمان عفونت از بین برود. حتی اگر علائم از بین بروند، باید تمام داروهای خود را تمام کنید. حتما به شریک جنسی تان بگویید که او هم مورد آزمایش و درمان قرار بگیرد. 

پرهیز موقت

از روابط جنسی دوری کنید تا زمانی که کامل درمان شوید و تست ها نشان دهند که عفونت در شما و شریکتان از بین رفته است. بیشتر زنان مبتلا به بیماری التهابی در لگن به درمان سرپایی نیاز دارند.

با این حال، اگر به شدت بیمار باشید، باردار باشید یا به داروها واکنش نشان ندهید، ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشید. ممکن است آنتی بیوتیک های وریدی را دریافت کنید.

پرهیز از رابطه

جراحی به ندرت لازم است

با این حال اگر یک آبسه مدام بیاید و برود ممکن است پزشک شما آن را تخلیه کند. اگر دوباره با یک std آلوده شدید, می توانید دوباره pid بگیرید. همچنین اگر قبلاً pid داشته اید, احتمال بیشتری برای گرفتن آن دارید.

درد شکمی

عوارض بیماری التهابی لگن pid

برخی از مشکلات بیماری التهابی لگن pid، عبارتند از:

 • تشکیل بافت اسکار در خارج و داخل لوله های رحمی که می تواند منجر به انسداد لوله های آن شود
 • حاملگی نابجا (حاملگی خارج از رحم)
 • نازایی (ناتوانی در حامله شدن)
 • درد شکمی غیر عادی / طولانی مدت

نازایی

دیگر مشکلات ناشی  بیماری التهابی لگن:

این بیماری التهابی در لگن می تواند باعث ایجاد بافت زخمی شود. شما هم چنین ممکن است مجموعه های مایع آلوده (آبسه) را در لوله های فلوپ خود گسترش دهید که می تواند به اندام های تولید مثل شما آسیب برساند.

عوارض عفونت لگن 

مشکلات حاصل از بیماری التهابی لگن

سایر مشکلاتی که ممکن است بر اثر این بیماری ایجاد شود شامل:

حاملگی خارج رحمی

PID دلیل اصلی (حاملگی خارج رحمی) است. در حاملگی خارج رحمی، بافت زخم PID، مانع از رسیدن تخمک بارور شده از طریق لوله رحمی به رحم می شود. حاملگی خارج رحمی می تواند موجب خونریزی شدید و تهدید کننده زندگی شود و نیازمند توجه به پزشکی اورژانسی می باشد. 

ناباروری

ممکن است PID به اندام های جنسی آسیب بزند و باعث بروز نازایی شود - ناتوانی در حامله شدن.

باردار نشدن

درد مزمن لگن

این بیماری التهابی می تواند باعث ایجاد درد در لگن شود که ممکن است ماه ها یا حتی چند سال طول بکشد. زخم ها در لوله های فالوپ و دیگر اندام های لگن می توانند موجب درد در طول مقاربت و تخمک گذاری شوند.

آبسه پلی کیستیک تخمدانی

ممکن است PID دارای یک دمل - مجموعه ای از چرک - به شکل لوله رحم و تخمدان باشد. اگر درمان نشود، ممکن است این عفونت تهدید کننده زندگی شود.

پلی کیستیک

پیش گیری از بیماری التهابی لگن

برای کاهش خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن باید به موارد عنوان شده در ادامه ی این بخش از سلامت جنسی نمناک توجه کنید.

رابطه جنسی ایمن و سالم داشته باشید

هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید. درباره پیش گیری از بارداری با پزشک خود صحبت کنید. بسیاری از اشکال جلوگیری از بارداری در برابر توسعه PID، حفاظت نمی کنند.

استفاده از روش های مانعی، مانند کاندوم می تواند به کاهش ریسک شما کمک کند. حتی اگر قرص های کنترل بارداری را مصرف می کنید، هنوز هم برای محافظت در برابر STIs مهم است که از کاندوم استفاده کنید. 

آزمایش دهید

اگر شما در معرض خطر STI یا کلامیدیا هستید، با پزشک خود برای دادن آزمایش صحبت کنید و همانطور که در این بخش از سلامت جنسی در نمناک می خوانید در صورت نیاز برنامه معاینه منظم را با پزشک خود تنظیم کنید. درمان اولیه STI بهترین شانس برای اجتناب از PID است.

آزمایشات بیماری زنان

همسرتان نیز باید آزمایش دهد

اگر بیماری التهابی در لگن یا STI دارید، به شریک خود توصیه کنید که در صورت لزوم، تحت درمان قرار گیرد. این می تواند از گسترش بیماری و تکرار احتمالی PID جلوگیری کند. 

از دوش واژینال اجتناب کنید

این وسیله تعادل باکتری ها را در واژن شما به هم می زند. 

اگر بیماری التهابی لگن PID داشته باشم هم، می توانم حامله شوم؟

شاید ؛ شانس شما برای باردار شدن پایین تر از زمانی است که PID نداشته باشید. هنگامی که شما PID دارید، باکتری ها می توانند وارد لوله های فالوپ شوند و یا باعث التهاب لوله های فالوپ می شوند. این، باعث وجود جای زخم در بافت می شود که در نهایت باعث بالا رفتن لوله های فالوپ می شود.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع