وی فور یو
2 هفته پیش / خواندن دقیقه

پاک سازی خانه از ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا

پاک سازی خانه از ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا

زمانی که شما و یا یکی از خانوادتان دچار بیماری شود به راحتی میکروب ها به تمام نقاط خانه منتقل می شود که برای جلوگیری از این اتفاق نیاز به ضد عفونی کردن خانه است.

 چگونه ویروس سرماخوردگی را از خانه پاک کنیم؟

اگر کسی در خانه مبتلا به سرماخوردگی، آنفلانزا و یا هر نوع بیماری مسری دیگر شد، مسئولیت کلیدی که بعد از سلامتی ایجاد می شود جلوگیری از شیوع بیماری در خانه است. علاوه بر شستن مکرر دست ها، تمیز کردن مناسب اولین خط دفاعی است، چرا که برخی ویروس ها می توانند تا دو هفته روی سطوح سخت زندگی کنند. مواردی که در این بخش از سلامت پلاس وی گفته شده است در این زمینه یعنی بحث تمیز کردن خانه بعد از بیماری یکی از اهالی به دقت بیشتری نیاز دارد تا چطور همه چیز را به درستی تمیز کنید و میکروب ها، باکتری ها را از بین ببرید.

ضد عفونی کردن

تمیز کردن خانه از ویروس 

آشپزخانه:

آشپزخانه در طول یک دوره سرماخوردگی و آنفولانزا ،مملو از میکروب می شود. تمام ظروف را در آب گرم و یا گرم ترین تنظیمات ماشین ظرفشویی بشویید و از خشک کن استفاده کنید. دست گیره های یخچال را پاک کرده و تمام لوازم الکترونیکی را بر روی تنظیمات خودکار قرار دهید و سینک را ضدعفونی کنید. 

اتاق خواب: 

هنگامی که مبتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی هستید خوابیدن روی رختخواب باعث می شود میکروب ها و باکتری روی پارچه بنشیند. برای جلوگیری از شیوع بیماری وعفونت مجدد خود، ضد عفونی کردن ملافه ها بسیار مهم است. 

ملحفه ها و بالش ها از آنجا که در نزدیکترین تماس با بدن قرار دارند نیاز به تمیز کردن بیشتری دارند.حتما هنگام خوابیدن لباس خواب بپوشید. 

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای محافظت از خود در برابر ابتلا به بیماری انجام دهید، پوشیدن دستکش لاستیکی هنگام شست و شوی لباس است. ملافه ها را از صورت و بدن خود دور نگه دارید. همیشه وسایل را در اسرع وقت بشویید تا مانع آلودگی با سایر لباس های دیگر شود.

 فراموش نکنید وسایلی که اغلب از آنها استفاده می شود مانند تلفن، دستگیره درب اتومبیل، کنترل، رایانه ها ، سوئیچ ، میز کار را با مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید. این کار باید حداقل یک بار در روز در طول بیماری فرد انجام شود.

اتاق خواب

لباس ها: 

هر لباسی که در زمان سرماخوردگی استفاده می کنید نیاز به ضدعفونی کردن دارد. هر لباس را در آب داغ جداگانه بشویید. از درجه حرارت برای پاک کردن آنها استفاده کنید. 

مسواک: 

اگر از مسواک ارزان قیمت استفاده می کنید، فقط آن را رها کرده و یک مسواک جدید بردارید. از بین بردن میکروب ها واقعا ارزش یک مسواک جدید را دارد. انواع دیگر مسواک را در مخلوطی از آب و آب اکسیژنه حدود یک ساعت خیس کنید و سپس آن را به طور کامل با آب بشویید. همچنین می توانید مسواک را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. فراموش نکنید که محفظه مسواک خود را تمیز کنید. 

سرویس بهداشتی: 

بسیاری از مناطق دارای مشکلات بسیاری هستند که تنها زمانی که فرد بیمار است، تقویت می شود. اسهال و اسهال می توانند ذرات ریز را در هر جایی که باید تمیز شوند، ترک کنند. 

از یک پاک کننده ضد عفونی کننده استفاده کنید که به طور مرتب بر روی آن استفاده می شود: 

  • دستگیره توالت ، صندلی ها و توالت
  • دوش و وان
  • سوییچ
  • دستگیره درب
  • سطل آشغال
  • طبقات نزدیک توالت

تویوپ خمیر دندان و وسایل بهداشتی که در طول بیماری به کار گرفته می شود.

فرد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا باید از یک حوله بطور شخصی استفاده کند. بهتر است روزانه حوله در آب گرم شسته و در دمای بالا خشک شود تا باکتری ها از بین بروند و یا از دستمال کاغذی استفاده کنند.

وقتی بیماری سپری شد، مسواک فرد بیمار را کنار بگذارید و مسواک را با داروی ضد عفونی کننده بشویید.

مسواک فرد بیمار

اتاق نشیمن : 

محدود کردن یک فرد بیمار حتی تنها اگر سرماخورده باشند به خصوص یک کودک به اتاق خواب آن ها دشوار است. آن ها دوست دارند بخشی از خانواده باشند. 

برای جلوگیری از آلوده شدن اثاثیه و لوازم، آنها را ملافه یا پتو بپوشانید و به طور مرتب تعویض کنید. بالش های تزیینی را با روبالشی قابل شستشو پوشش دهید. 

اغلب سطوح سخت مانند تلفن ها، کنترل ، سوئیچ ، و دستگیره را پاک کنید. اگر اسباب بازی برای سزگرمی کودک بیمار مورد استفاده قرار می گیرد، باید با یک داروی ضد عفونی کننده تمیز شود. میزهای مبل را فراموش نکنید. 

اسباب بازی ها: 

اسباب بازی های نرم مثل حیوانات خشک شده را نمی توان با ضد عفونی کننده تمیز کرد. با این حال، می توانید هر گونه اسباب بازی پولیشی را با ماشین لباس شویی بشویید. حیوانات خشک شده که بسیار ظریف هستند، فقط آن ها را از طریق خشک کن به روی یک محیط حرارتی بالا قرار دهید تا هر گونه میکروب که ممکن است در آن ها لانه کرده باشد را از بین ببرد. 

ماشین : 

چه داخل ماشین یک مسافر باشید و چه راننده ، مراجعه به پزشک یا داروخانه می تواند ویروس ها را داخل اتومبیل رها کند. 

پس از یک سفر، چند دقیقه طول می کشد تا فرمان اتومبیل، داخل و خارج دستگیره در، کنترل داشبورد، در گاراژ، و کلیدها تمیز شود. 

اگر روی صندلی اتومبیل کودکی دارید، باید روکش اتومبیل را بشویید و هر گوشه و شکاف را با اسپری ضد عفونی کننده تمیز کنید. 

سطوح سخت: 

سطوح سختی که به طور مرتب داخل خانه لمس می شوند باید در طول و بعد از سرماخوردگی تمیز شوند. این شامل همه میزهای آشپزخانه و میز غذا و صندلی ها می شود. نرده پله ها، دستگیره های چرمی و دسته های مختلف را فراموش نکنید همه اینها باید با مواد ضد عفونی از بین بروند.

ضد عفونی کردن خانه

برخی موارد دیگر برای جلوگیری از شیوع ویروس 

استفاده از دستمال یکبار مصرف: 

اگر در خانه ی شما فردی مبتلا به سرماخوردگی یا ویروس است به او دستمال یکبار مصرف بدهید تا مجبور نباشید همیشه دستمال و حوله او را بشویید .ظروفی را که با اسکاچ می شویید را یکبار دیگر داخل ماشین ظرف شویی قرار دهید. 

انتخاب درست شوینده ها: 

پاک کننده و شوینده هایی را انتخاب کنید که قابلیت پاک کردن میکروب و جرم ها را دارند. 

شست وشوی منظم دست ها: 

دست های خود را مرتب با آب و صابون حدود 20تا30 ثانیه بشویید و بدانید صابون های معمولی و آنتی باکتریال تفاوتی در پیشگیری از سرماخوردگی ندارند.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع