وی فور یو
2 هفته پیش / خواندن دقیقه

وقتی هپاتیت با شستن لباس زیر به سراغتان می آید!

وقتی هپاتیت با شستن لباس زیر به سراغتان می آید!

شستن لباس زیر باید با رعایت اصول بهداشتی کامل انجام شود ، اگر این دسته لباس ها را با روشی اشتباه در ماشین لباسشویی قرار دهید با بیماری های خطرناکی مواجه خواهید شد.

چرا شستن لباس زیر در ماشین لباسشویی خطرناک و ممنوع است؟

لباس زیر به دلیل تماس با اندام تحتانی و قرار گرفتن در معرض انواع باکتری های خطرناک بایستی حتما جدا از لباس های دیگر شسته شود. یکی از اصلی ترین منابع انتشار میکروب ها در ماشین لباسشویی همین لباس های زیر هستند. لباس های زیر با اندام های تحتانی در تماس اند و براساس تحقیقات انجام شده، روی هر لباس زیر حدود یک دهم گرم مدفوع وجود دارد .

انتقال میکروب های خطرناک و عامل هپاتیت با شستن لباس زیر در لباسشویی

منبع باکتری های مدفوعی می توانند محیط مرطوب ماشین لباسشویی را به انواعی از باکتری ها بخصوص باکتری ایکولای، سالمونلا و ویروس هپاتیت A آلوده کنند و در نوبت های بعدی شست وشو، به سایر البسه انتقال پیدا کنند و افراد را به عفونت های مختلف مبتلا سازند.خوب است بدانید این باکتری ها با شوینده های معمولی نابود نمی شوند و تنها مواد سفیدکننده و ضدعفونی کننده قوی و آب داغ می تواند تا حدودی این میکروب ها را از بین ببرد. البته اگر پس از شست وشوی لباس های زیر، محفظه خالی داخل ماشین لباسشویی را با مواد ضدعفونی کننده بشویید شاید بتوانید تا حدودی از شر این میکروب ها در امان بمانید.توصیه بر این است که لباس های زیر با دست شسته و زیر نور آفتاب در مکانی به دور از گرد و غبار هوا خشک و سپس اتوکشی شوند.

همان گونه که لباس های زیر می توانند محفظه لباسشویی و سایر البسه را آلوده کنند، کثیفی لباس های دیگر نیز می تواند به لباس زیر سرایت کرده و سبب تحریک پوستی یا حتی عفونت دستگاه تناسلی شود. اگر برای شست وشوی لباس های زیر مجبور به استفاده از ماشین لباسشویی شدید، حتما آنها را مجزا از البسه دیگر و با آب داغ بشویید و پس از آن که شست وشوی لباس ها توسط ماشین تمام شد بلافاصله لباس ها را از ماشین خارج کرده و پهن کنید.

شستن لباس زیر

خطرات شستن لباس زیر در لباسشویی

در شستن لباس ها زیر و رو به این نکات توجه کنید

تحقیقات نشان داده است باقی ماندن لباس های خیس داخل ماشین باعث تکثیر و رشد کپک ها و بسیاری از باکتری های آلرژی زا در منافذ البسه می شود که می تواند سبب بروز خارش و ناراحتی های پوستی شود. این علائم در افراد مبتلا به آسم و حساسیت شدید تر ظهور می کند.

هرگز ماشین لباسشویی را سبد لباس های چرک نکنید و پس از هر بار شست وشوی لباس ها، در ماشین را کاملا باز بگذارید تا هوا و بخار از محفظه آن خارج شود و محیط خشکی درون ماشین به وجود بیاید. خشک کردن لاستیک دور در ماشین به جلوگیری از رشد و تکثیر کپک ها کمک می کند.

ار انجایی که که محیط های مرطوب به رشد و تکثیر کپک و قارچ ها کمک می کند در نتیجه بهتر است ماشین لباسشویی را به جای گذاشتن در حمام در محیط آشپزخانه قرار دهید.

متاسفانه اغلب افراد کفش های کتانی و کیف های پارچه ای شان را با ماشین لباسشویی می شویند. لازم است بدانید میکروب های پنهان در این وسایل، بسیار آلوده و تا مدت ها داخل ماشین لباسشویی باقی مانده و به مرور باعث افزایش بار میکروبی لباسشویی و نفوذ آن به البسه بخصوص لباس های زیر می شود.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع