وی فور یو
2 هفته پیش / خواندن دقیقه

لاغری با ماست ممکنه البته با این برنامه و نکات

لاغری با ماست ممکنه البته با این برنامه و نکات

افرادی که به دنبال کاهش وزن و رژیم های سخت هستند می توانند تنها با اضافه کردن مقدار مناسب ماست به برنامه غذایی خود به اندام ایده آل خود برسند.

مفید ترین رژیم غذایی با ماست برای کاهش وزن و تناسب اندام

هنگامی که صحبت از کاهش وزن می شود ، برخی افراد پرهیز غذایی معقولانه را توصیه می کنند مانند قطع مصرف نوشیدنی های شیرین و محصولات نشاسته ای فراوری شده و در عوض مصرف سبزیجات غیرنشاسته ای و پخت و پز با روغن های با کیفیت . مصرف لبنیات بخصوص شیر پرچرب و ماست نیز از این قضیه مستثنی نیست.

ماست از محبوب ترین مواد لبنی است که افراد از آن استفاده می کنند و در انواع مختلف تهیه و تولید می شود ، ماست در رژیم غذایی افرادی که از آن استفاده می کنند نسبت به کسانی که از آن استفاده نمی کنند باعث شده است تا دسته اول رژیم غذایی مناسب تری به دلیل کلسیم و پروتئین آن داشته باشند.

رژیم ماست چیست؟

در پاسخ به سوالات شما کاربران مبنی بر چگونگی رژیم ماست باید بگوییم که برای گرفتن رژیم ماست ، در روز باید 500 میلی لیتر ماست در روز مصرف نمایید . این کار را یک هفته ادامه دهید و روزی دو لیتر آب بنوشید تا احساس سیری به شما دست دهد . ترکیب ماست و کدو می تواند شما را به هدفتان نزدیک تر نماید و کاهش وزن بیشتری داشته باشید.

برنامه غذایی رژیم ماست

روز اول رژیم ماست :

صبحانه : برای صبحانه نصف فنجان چای سبز گرم بدون شکر ، 125 گرم ژله ماستی با نصف فنجان توت تازه میل نمایید.

نهار:125 گرم ماست ساده بدون طعم و ادویه + قارچ پخته، گوجه، ریحان و کمی پنیر و نصف فنجان گوشت بوقلمون پخته (بدون پوست و استخوان) یا می توانید برای ناهار1 فنجان آب انار + 125 گرم ماست میل کنید.

شام : برای شام نصف فنجان چای سبز بدون شکر+ 125 گرم ماست با مارچوبه پخته + 1 فنجان آب پرتقال میل کنید.

روز دوم رژیم ماست :

صبحانه : برای صبحانه نصف فنجان چای سیاه گرم+ 100 گرم ماست با کمی غلات صبحانه (نصف فنجان یا کمتر) میل کنید.

نهار : سوپ ماست را به صورت زیر تهیه کنید و برای ناهار سوپ ماست و 1 فنجان آب سیب میل کنید :

175 گرم ماست و خیار، جعفری، شود و پیازچه خرد شده، کمی نمک، 1 قاشق چایخوری روغن زیتون و 2/1 فنجان سینه مرغ خرد شده پخته شده را با هم مخلوط کنید و سوپ خوشمزه ای تهیه نمایید یا 1 سیب + 1 عدد کیوی + 100 گرم ماست برای ناهار میل کنید.

شام :برای شام سالاد سبزیجات+ 125 گرم ماست+ نصف فنجان گوجه فرنگی و بوقلمون پخته شده میل کنید.

رژیم با ماست

روز سوم رژیم ماست :

صبحانه : برای صبحانه نصف فنجان چای گرم (سیاه یا سبز) و 125 گرم ماست با تمشک یا توت فرنگی + 1 فنجان آب انار میل کنید.

نهار :برای ناهار یک کدو و بادمجان پخته شده را با سیر، جعفری و کمی نمک و فلفل مخلوط کرده و با 125 گرم ماست و 1 کف دست گوشت چرخ شده مرغ یا بوقلمون پخته شده میل کنید یا می توانید 1 گریپ فروت همراه 125 گرم ماست میل نمایید.

شام : برای شام نصف فنجان چای سبز بدون شکر+ سالاد سبزیجات + 125 گرم ماست میل کنید.

روز چهارم رژیم ماست :

صبحانه : برای وعده صبحانه نصف فنجان چای سبز+ 125 گرم ماست+ 1 فنجان توت وحشی میل کنید.

نهار :برای ناهار بهتر است 125 گرم ماست و 1 فنجان لوبیا سبز پخته و 4/3 فنجان بوقلمون پخته مصرف کنید و یا 125 گرم ماست+ 1 فنجان آب سیب+ نصف لیوان آب انبه مصرف کنید.

شام : برای شام بهتر است 125 گرم ماست+1 فنجان سالاد خیار و گوجه فرنگی مخلوط با 2/1 قاشق چایخوری خردل و 1 قاشق چایخوری روغن زیتون و کمی نمک و فلفل میل کنید.

روز پنجم رژیم ماست :

صبحانه :برای صبحانه نصف فنجان چای سیاه گرمهمراه با 125 گرم ماست با دانه های خوراکی و 1 فنجان آب پرتقال میل کنید.

نهار : برای ناهار 125 گرم ماست + نصف فنجان سینه مرغ پخته+ 1 فنجان قارچ پخته شده با پیاز و کمی نمک و فلفل+ 1 عدد کیوی میل نمایید و یا 1 مشت میوه خشک+125 گرم ماست + 1 فنجان آب معدنی با لیمو بخورید .

شام : برای شام روز پنجم 1 سیب زمینی پخته با 125 گرم ماست و مارچوبه پخته + سالاد سبزیجات با 1 قاشق چایخوری روغن زیتون، نمک و جعفری+ 1 فنجان آب گریپ فروت میل کنید.

روز ششم رژیم ماست:

صبحانه : برای صبحانه نصف فنجان آب گرم+ 100 گرم ماست+ 1 فنجان آناناس، سیب و گلابی خرد شده میل کنید.

نهار :برای نهار 125 گرم ماستو 1 فنجان سینه مرغ پخته با جعفری، 1 قاشق چایخوری روغن زیتون و سیرو 1 فنجان آب پرتقال را میل کنید یا می توانید برای ناهار125 گرم ماست و نصف انبه مصرف کنید.

شام : برای وعده شام 125 گرم ماست با کشمش و غلات صبحانه + 1 گوجه، 1 خیار و 2/1 فنجان قارچ خرد شده همراه با آب لیمو و جعفری+ 1 فنجان چای سبز گرم بنوشید.

روز هفتم رژیم ماست :

صبحانه : برای صبحانه نصف فنجان چای سبز با لیموو 125 گرم ماست و موز قاچ شده با 2/1 فنجان شاتوت میل کنید.

نهار :برای وعده ناهار 125 گرم ماست+ 1 سهم بوقلمون پخته شده با مارچوبه، گوجه فرنگی، 1 قاشق چایخوری روغن زیتون و سیر+ 1 فنجان آب انار میل کنید یا می توانید 125 گرم ماست+ 1 و نیم مشت آجیل و کشمش میل نمایید.

شام : برای وعده شام می توانید 100 گرم ماست، به همراه یک سهم ماهی سالمون پخته شده با لیمو، جعفری، فلفل و کمی نمک و1 فنجان مارچوبه پخته شده با 25 گرم ماست و دانه های خوراکی میل کنید.

خواص رژیم ماست

مزایای رژیم ماست :

 • رژیم ماست در لاغری و کاهش وزن آسان موثر است.
 • به احیا روده کمک می کند و مشکلات دستگاه گوارش رفع می نماید.
 • ماست باعث بهبود پوست، تقویت استخوان ها، تسریع روند جذب ویتامین ها و مواد معدنی شده و موجب کاهش وزن می گردد.
 • ارزان و خوشمزه است.
 • چربی های شکم را از بین می برد.
 • به جذب ویتامین ها و مواد معدنی غذا ها کمک می کند.
 • دارای باکتری های مفید برای دستگاه گوارش است.
 • سلامت بدن را افزایش می دهد.
 • سبب ریکاوری سریع تر عضلات بعد از ورزش می شود.

مزایای کلسیم ماست :

یکی از ادعاهای اصلی بابت مفید بودن ماست و ارتباط آن با کاهش وزن وجود کلسیم آن می باشد . برخی دانشمندان تصور می کنند کلسیم می تواند بر اشتها اثر بگذارد زیرا هنگامی که کلسیم کافی در بدن نباشد مغز متوجه آن شده و فرمان آن را می دهد تا با دیدن غذا به سمت آن تحریک شوید.

این بدان معنا است که دریافت کلسیم از طریق ماست و سایر لبنیات می تواند این اتفاق را متوقف کند اما براساس یافته های موسسه ملی بهداشت ، حتی اگر ادعای کلسیم ماست صحیح باشد باید دقت داشت که لبنیات تنها منبع کلسیم نیستند بلکه این ماده معدنی در سبزیجات دارای برگ تیره نیز یافت می شود . (برای جذب بهتر کلسیم از محصولات کم اگزالات استفاده کنید مانند کلم و بروکلی).

مزایای پروتئین ماست :

یکی دیگر از ادعاها مربوط به پروتئین موجود در ماست است . محققان پیشنهاد می کنند که پروتئین نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد زیرا:

 • باعث احساس رضایت و سیری کامل می شود.
 • باعث افزایش تورموژنز ( صرف انرژی بالاتر از میزان سوخت و ساز بدن) می شود . اگر چه تورموژنز ناشی از رژیم غذایی تنها بخش کوچکی از متابولیسم را تشکیل می دهد اما پروتئین بیشترین تاثیر را دارد.
 • باعث افزایش عضله سازی و رشد عضلات و کاهش چربی بدن خواهد شد.

در مطالب قبلی بخش سلامت و تغذیه ی پلاس وی هم اشاره داشتیم که بااین وجود ماست تنها منبع پروتئین نیست و در حقیقت پروتئین در محصولات حیوانی ، لوبیا، حبوبات ،غلات کامل ، آجیل ، دانه ها و حتی سبزیجات نیز وجود دارد . بر اساس تحقیقاتی که برروی 46 نفر انجام شد نشان داد که از مصرف لبنیات در روند کاهش وزن خود احساس رضایت داشتند.

لاغری با رژیم ماست

از چه ماستی برای رژیم استفاده نماییم ؟

ماستی که مقدار زیادی شکر نداشته باشد مانند :ماست ساده

ماست پرچرب یا بدون چربی ؟

بیشتر مردم ماست تهیه شده از شیرگاو را خوشمزه تر و خامه ای تر نسبت به ماست بدون چربی یا کم چرب می دانند اما باید بدانید که میزان چربی نیز برروی کالری اثر می گذارد.

هر فنجان ماست شیرین ساده 8 گرم چربی و 149 کالری دارد و همین مقدار ماست بدون چربی 115کالری خواهد داشت . تفاوت نسبتا جزیی در میزان کالری دو نوع ماست وجود دارد که بی تاثیر نیست.

ماست یونانی که سفت تر و غلیظ تر از ماست معمولی می باشد حاوی بیشترین مقدار پروتئین است. در هر فنجان از ماست یونانی 22گرم پروتئین اما 238کالری وجود دارد . ماست یونانی کم چرب نیز گزینه ی خوبی برای مصرف می باشد چرا که در هر فنجان از آن 146کالری و 20گرم پروتئین وجود دارد.

ماست حاوی قند کم:

ماست می تواند منبع پنهانی از قند باشد . تمشک تازه و توت سیاه نیز قند کم اما فیبر بالایی دارند . فیبر بخشی از غذاهای گیاهی است که بدن قادر به هضم آن نیست به همین ترتیب باید همانند پروتئین در دستگاه گوارش به آرامی حرکت کند تا هضم شود و به شما احساس راحتی دهد.

برای صبحانه یا میان وعده یک فنجان ماست یونانی را با یک دوم فنجان از انواع توت مخلوط کرده و میل کنید . برای افزایش پروتئین و چربی سالم نیز می توان 2قاشق غذاخوری بادام نیز به آن اضافه کرد.

نکته

در نهایت و مهم تر از همه ، غذاهایی سالم را مصرف کنید و علاوه بر لبنیات ، بر میوه و سبزیجات نیز تمرکز داشته باشید.

نکات منفی رژیم ماست

 • نمی توانید طولانی مدت ماست را مصرف کنید.
 • برخی افرادی نمی توانند ماست را به راحتی هضم کنند و به لاکتوز حساسیت دارند.

حرف آخر

باز هم مثل همیشه حرف آخر مطالب بخش تناسب اندا پلاس وی اشاره به نکته ی مهمی دارد و آن هم مشورت با پزشک پیش از آغاز هر نوع رژیم غذایی و لاغری است.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع