وی فور یو
2 هفته پیش / خواندن دقیقه

فواید بی نظیر پیاده روی برای سلامتی بدن

فواید بی نظیر پیاده روی برای سلامتی بدن

پیاده روی فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد از جمله افزایش جریان خون و سلامت قلب و رسیدن اکسیژن به مغز می باشد.

با فواید پیاده روی آشنا شوید

پیاده روی می تواند به بهبود جریان خون به مغز کمک و احساس بهتری در ما ایجاد کند. پژوهشگران بر این باورند که افزایش جریان خون و در نتیجه اکسیژن به سمت مغز ممکن است به پاکسازی مغز کمک کند و شکل گیری احساس خوب و یک حس سلامت کلی را موجب شود.

«آیا برای این که از پشت میز خود بلند شوید، به یک دلیل خوب نیاز دارید؟ به گفته دانشمندان پیاده روی می تواند به بهبود جریان خون به مغز کمک و احساس بهتری در ما ایجاد کند.

«منتال فلاس» در گزارشی نوشت:تردیدی وجود ندارد که ورزش کردن به بهبود خلق و خو و روحیه انسان کمک می کند. ورزش ضربان قلب و جریان هورمون های ایجاد کننده احساس خوب در بدن را افزایش می دهد اما تا همین اواخر، دانشمندان اثر آن بر جریان خون به سمت مغز یا این که این جریان چگونه ممکن است بر وضعیت روانی ما تاثیرگذار باشد را در نظر نگرفته بودند.

پژوهشگران در دانشگاه نیومکزیکو هایلندز مطالعه روی آثار همودینامیک (حرکت خون) را با رکاب زدن دوچرخه آغاز کرده و سپس شرایط دویدن را بررسی کردند. آنها دریافتند که هر دو فعالیت جریان خون مغزی را افزایش می دهند زیرا با گذاشتن هر گام روی زمین یا فشار روی پدال دوچرخه شریان ها منقبض شده، موجی از خون به مغز ارسال می شود. این اثر به ویژه در دوندگان که پا با زمین سخت در تماس بود، چشمگیرتر بود.

 

 فواید پیاده روی

پیاده روی موجب حال خوب شما می شود

 
پژوهشگران سپس شرایط پیاده روی را مد نظر قرار دادند تا دریابند آیا فشار ملایم تر پا روی زمین نیز آیا به نتایجی مشابه ختم می شود. در همین راستا پژوهشگران 12 مرد جوان سالم را انتخاب کردند و دستگاه های نظارت قلب و فراصوت را به آنها متصل کردند؛ در شرایطی که روی یک تردمیل پیاده روی می کردند.

مشخص شد که حتی پیاده روی معمولی نیز به افزایش جریان خون به سمت مغز کمک می کند. اثر این فعالیت نیز قابل توجه بود و بین دوچرخه سواری و دویدن قرار گرفت.

پژوهشگران بر این باورند که افزایش جریان خون و در نتیجه اکسیژن به سمت مغز ممکن است به پاکسازی مغز کمک کند و شکل گیری احساس خوب و یک حس سلامت کلی را موجب شود.»


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع