وی فور یو
یک هفته پیش / خواندن دقیقه

راهکارهای کنار آمدن با سرطان در کودکان

راهکارهای کنار آمدن با سرطان در کودکان

وقتی کودکان در اطراف کودکی سرطانی هستند باید به آنها بیاموزید که سرطان یک بیماری مسری نیست و آنها میتوانند به دوستی خود با این کودک ادامه بدهند .

اطلاعات دادن به کودک درباره سرطان دوستش

سرطان بیماری است که متاسفانه فقط به سراغ بزرگترها نمی آید بلکه کودکان را هم درگیر میکند . تمام سلول های بدن ما به طور منظم و بر اساس قاعده خاصی در حال رشد هستند. گاهی اوقات برخی از سلول ها از مسیر رشد طبیعی خود خارج می شوند و به طور غیرمنظم و سریع تر از حالت طبیعی رشد می کنند. این امر سبب به هم خوردن نظم طبیعی بدن می شود. به این به هم ریختگی سرطان می گویند. انواع مختلف سرطان، علایم، راه های درمان و عوارض مختلفی دارند که به نوع سلول و عضو درگیر در بدن بستگی دارد. متاسفانه سرطان فقط بزرگسالان را درگیر نمی کند بلکه کودکان هم به این بیماری مبتلا می شوند.

سالانه 3 تا 4 کودک از هر صد هزار کودک در جهان به انواع سرطان ها مبتلا می شوند که در این میان سرطان های لوسمی، لنفوم و مغز شایع ترین آنها هستند. تب مکرر، عفونت های پی درپی و کم خونی از علایمی هستند که پزشک را به فکر بررسی از نظر بروز سرطان می اندازد.

کودکان مبتلا به سرطان از نظر سیستم ایمنی ضعیف هستند بنابراین اگر فردی آنها را در آغوش بگیرد یا ببوسد به راحتی ویروس ها و باکتری هایی را که با خود دارد به کودک منتقل می کند اما این معنی مسری بودن این بیماری نیست بلکه برای حفظ سلامت کودک توصیه میشود که افرادی که دچار بیماری های ویروسی هستند نزدیک این کودکان نشوند .

شاید فرزند شما یک همبازی داشته باشد که تشخیص داده اند به سرطان مبتلاست. باآنکه کودکان نیز ممکن است در معرض سرطان قرار گیرند , اما در نگاه کودکانه , معمولاً این افراد بزرگ سال اند که به آن دچار می شوند ( مثل یک خویشاوند یا یک معلم). اینکه کودکان نیز ممکن است دچار سرطان شوند , برای کودک امری گیج کننده و وحشتناک است. برای کمک به فرزندتان در برخورد با وجود سرطان در کودکی دیگر , راه های بسیاری وجود دارد.
سرطان در کودکان

 به کودکانتان درباره بیماری سرطان دوستانشان اطلاعات درست بدهید

آشنا کردن کودک با بیماری سرطان

علل سرطان

به نقل از سایت بنیاد امور بیماری های خاص، به فرزندتان آگاهی دهید که سرطان اطفال , نه به خاطر سبک زندگی آنان است و نه به خاطر رفتار ناشایست آنان و نه در اثر حوادث کوچکی مثل ضربه به سر. هیچ کس و هیچ چیزی باعث این سرطان نشده است.

سرطان مسری نیست

وقتی کودکان در اطراف کودکی سرطانی هستند , نیاز دارند امنیت را در کنار خود حس کنند. به آنها بگویید که سرطان به افراد دیگر منتقل نمی شود. اگر کودک بیماری در محلی جداگانه قرار داده شده است , این به خاطر حفاظت همان کودک از عفونت است , نه حفاظت دیگران از سرطان.

تغییر وضعیت

توضیح دهید که وضعیت زندگی دوست یا خویشاوند سرطانی به ناچار تغییر خواهد کرد. آنان انرژی زیادی برای بازی نداشته و ممکن است مدت زیادی در مدرسه غایب باشند. ممکن است شکل جسمانی آنها نیز عوض شود (مثل نیاز به صندلی متحرک یا ریزش مو). از فرزندتان بخواهید بیشتر به چیزهایی توجه کند که تغییر نکرده اند – مثل شخصیت و رابطه دوستی آنها.

ادامه روابط

در صورت امکان , به فرزندتان فرصت دهید همچنان به دوستی خود با کودک بیمار ادامه دهد. شاید یکدیگر را زیاد نبینند و روابط متقابل آنها نیز نسبت به هم یکی نباشد , اما هر دو از وجود هم لذت می برند.

ملاقات در بیمارستان

اگر می توانید , فرزندتان را به بیمارستان ببرید تا دوست یا خویشاوند بیمار را ملاقات کند. برای فرزند شما بسیار گیج کننده و ترس آور است که چرا شخص سرطانی فوراً پس از تشخیص بیماری از محیط زندگی ناپدید می شود. آنان بدترین چیزها را برای خود تجسم می کنند.

تداوم تماس

برای فرزند خود وقت بگذارید و به او کمک کنید تا با دوستان خود در تماس باشد. می توانید یک کارت پستال سلامت برایش درست کنید , نامه بنویسید , اتاق دوست بیمارش در بیمارستان را آذین بندی کنید یا یک تخته بازی برایش طراحی کنید. در مورد بچه های بزرگتر , تماس تلفنی , پست الکترونیک و تماس اینترنتی کمک می کند تا با کودک سرطانی تحت درمان در ارتباط باشند.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع