وی فور یو
یک هفته پیش / خواندن دقیقه

تفاوت بواسیر هموروئید و شقاق؛ درد کدوم بدتره؟

تفاوت بواسیر هموروئید و شقاق؛ درد کدوم بدتره؟

بیماری بواسیر یکی از رایج ترین بیماری های نشیمنگاهی است که بسیار درناک است اما شناخت کامل این بیماری به شما برای درمان کمک زیادی خواهد کرد.

تفاوت بواسیر و شقاق را بهتر بشناسید

ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که مایلید بدانید فرق بواسیر و شقاق و هموروئید در چیست؟ بواسیر و شقاق را اغلب با هم اشتباه میگیریم در صورتی که این دو نوع مشکل مقعدی با هم تفاوت هایی دارند که با هم در این بخش از بهداشت و سلامت پلاس وی به آنها اشاره شده است.

بواسیر چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید یکی از رایج ترین بیماری های نشیمنگاهی است که می تواند به شکل تورم و پرخون شدن رگ های دیواره داخلی مقعد (بواسیر داخلی) و یا به شکل برآمدگی در زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود. تورم این عروق مشکلاتی مثل خونریزی رکتوم و سختی در اجابت مزاج را سبب می شود. رگ های ناحیه مقعد در اثر فشار کشیده، متورم و برآمده می‌شوند. این فشار ممکن است به دلیل یبوست، کم تحرکی، بارداری، رژیم غذایی عاری از فیبر و... باشد.

بواسیر

شقاق چیست؟

شقاق مقعدی یک مشکل رایج در همه سنین است و معمولاً به صورت یک خط طولی و پارگی در قسمت داخلی راست روده می باشد که باعث ایجاد درد در حین حرکات روده می‌شود. شکاف مقعدی برای بیماران بسیار دردناک می باشد،مهم ترین دلیل این درد پارگی پوشش سلولی مقعد است که سبب می شود فرد هنگام خروج مدفوع از مقعد خود دچار انقباض اسفنگتر داخلی مخرج شده که همین امر باعث کاهش خون رسانی به مخرج و در نتیجه افزایش درد می شود.

تفاوت بواسیر (هموروئید) و شقاق در چیست؟

درد بواسیر گاهی شدید است و بیماران در تمام طول روز و به‌خصوص هنگام نشستن این درد را احساس می‌کنند اما درد شقاق یا زخم مقعد بسیار شدید و تیرکشنده است، به طوری که بیمار در هنگام اجابت مزاج و معاینه درد بسیاری دارد.

شقاق به شکل زخم یا ترکی عمیق در دیواره مقعد ظاهر می شود اما هموروئید به شکل یک برآمدگی کوچک، زیر پوست اطراف مقعد نمایان می شود البته بواسیر می تواند به‌صورت تورم و پرخون شدن رگ های دیواره داخلی مقعد (بواسیر داخلی) نیز باشد.

هموروئید را نمی‌توان در خانه درمان کرد و استفاده از داروهای موضعی و خانگی در درمان علائم شقاق از هموروئید موثرتر می باشند.

هموروئید

شباهت بواسیر هموروئید و شقاق در چیست؟

این دو بیماری گاهی اشتباه تشخیص داده می شوند زیرا هر دو عارضه جزو بیماری های مقعدی می باشند که علائم تقریبا مشابهی مانند درد، سوزش، خارش و التهاب دارند و به علت فشار وارد شدن به کانال رکتوم مانند یبوست و مدفوع سفت ایجاد می شوند.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع