وی فور یو
2 هفته پیش / خواندن دقیقه

برخورد صحیح باکنجکاوی جنسی کودکان و نوجوانان

برخورد صحیح باکنجکاوی جنسی کودکان و نوجوانان

کنجکاوی کودکان و نوجوانان در رابطه با مسائل جنسی همیشه یک حس نگرانی در والدین ایجاد می کند غافل از اینکه پدرو مادر بهترین اشخاص برای پاسخگویی و هدایت سوالات جنسی کودکشان هستند.

واکنش صحیح والدین در برابر کنجکاوی کودکان و نوجوانان در مورد مسائل جنسی

یک روانشناس با بیان اینکه "والدین نمی توانند حق نیاز جنسی را در نوجوانان خود نادیده بگیرند"، به آنها توصیه کرد تا برای پیشگیری، رفع و حل مسائل و مشکلات ناشی از بلوغ، توانایی صحبت از احساسات شخصی نوجوان را در محیط های خانوادگی افزایش دهند.
 در حال حاضر به دلیل دسترسی نوجوانان به انواع اطلاعات در قالب فیلم و عکس در موبایل و کامپیوترهای شخصی اغلب شاهد بلوغ زودرس در آنها هستیم؛ این درحالیست که نمی توانیم در دنیای ارتباطات نوجوان را برای استفاده از تکنولوژیهای روز دنیا منع کنیم؛ به ناچار باید این واقعیت را پذیرفته و در جهت سرکوب آن عمل نکنیم زیرا منع استفاده از این وسایل تنها باعث حریص تر شدن نوجوان می شود.

والدین باید ادبیات نوجوان را شناخته، توانایی گفت وگو را در خود افزایش دهند تا بتوانند از آسیبهای نوظهور ناشی از رشد تکنولوژی در نوجوان خود پیشگیری کنند، زیرا نوجوانی مانند راه رفتن برلبه دیواری باریک بوده و چنانچه نتوان فرد را به درستی در این دوران هدایت کرد، هرلحظه ممکن است فرد به دره ای پرتاب شود که بازگشت از آن گاه بسیار دشوار خواهد بود.
 ضمن بیان آنکه متاسفانه مسائل و کنجکاوی های جنسی نوجوان که بخشی از مراحل طبیعی رشد وی است، همواره در فضاهای پنهان خانوادگی قرار می گیرد و خانواده ها باید بپذیرند که نیاز و کنجکاویهای جنسی مانند هر فرد دیگری در نوجوان آنها نیز وجود دارد به همین دلیل باید در این رابطه نگاهی احترام آمیز و عاری از اتهام به نوجوان داشته باشند.


کنجکاوی و سوالات کودکان

پاسخ صحیح به کنجکاوی و سوالات جنسی کودکان و نوجوانان

بهتر است در این سن پدران با پسران و مادران با دختران گفت و گو کنند و با ارائه برخی نکات، زمینه اقدامات پیشگیرانه را برای آنها فراهم کنند. بداخلاقی والدین با نوجوان در این سنین و به ویژه در خصوص مسائل و کنجکاویهای جنسی آنان نتیجه عکس داشته و باعث بدبینی آنها در بزرگسالی می شود که این خود مقدمه بروز بسیاری از مشکلات در زندگی آینده نوجوان است.
 گاهی شاهد آن هستیم که خانواده ها بسیار ساده با این مسئله برخورد کرده و به راحتی در جمع های خانوادگی برخی فیلمها و تصاویر را مشاهده می کنند؛ در مقابل خانواده هایی نیز وجود دارند که با سخت گیری و یا حیای بی مورد در این زمینه حتی اجازه گفت و گو با نوجوان در ارتباط با این مسائل را نمی دهند که هردو این رفتارها برای نوجوان بسیار آسیب زاست و عاملی برای انحراف نوجوان می شود.
در این دوره به مادران و دختران خانواده هایی که دارای نوجوانان پسر هستند توصیه می شود تا از پوشیدن لباس های نیمه عریان و تنگ خودداری کنند. نوجوانی دوره ایست که نباید از آن غفلت کرد و خانواده ها همواره باید متوجه تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک نوجوان خود باشند.
یک روانشناس همچنین با تاکید بر حیای بی مورد خانواده ها در خصوص مسائل جنسی نوجوانان و اینکه در بسیاری از مواقع خانواده ها گمان می کنند که اگر با نوجوان در این مورد گفت و گو کنند به اصطلاح چشم و گوش آنها باز می شود اظهار کرد:صحبت والدین در جهت دهی و هدایت فرزندان موثر است؛ این درحالیست که اکنون خانواده ها حتی با ادبیات نوجوان خود آشنا نیستند و بعلت عدم تجربه مسائل این چنینی در دوران نوجوانی خود، قدرت مدیریت اوضاع را نداشته و به این ترتیب همواره سعی در سرکوب و یا آزادیهای بی مورد دارند که هردو آسیب زا هستند. زمانی که والدین عدم گفت وگو و سکوت در این مسائل را در دستور کار خود قرار می دهند نوجوان در جهت رفع کنجکاویهای خود راه اشتباه را انتخاب می کند.


هر آنچه میخواهید در اینجا بخوانید
شاید از نوشته‌های زیر خوشتان بیاید
نظر خود را درباره این پست بنویسید ...

منوی سریع